Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd

Uroczyste zakończenie projektu "Przemyśl to z Marianem"

Data dodania: 2019-10-20 21:21

18 października  w podcieniach Muzeum Historii Miasta Przemyśla odsłonięto mural wykonany metodą mozaiki ceramicznej , na którym odwzorowano fragment obrazu „Dziewczyna z okolic Dubiecka” znanego, wybitnego malarza Mariana Strońskiego. Mural był zwieńczeniem projektu „Przemyśl to z Marianem”, który realizowało Stowarzyszenie Kreatywna Pozytywka razem z uczniami przemyskich szkół średnich w ramach programu Bardzo Młoda Kultura.  Miejsce odsłonięcia muralu nie było przypadkowe.  Muzeum, które było partnerem projektu, posiada najliczniejszy zbiór twórczości malarza i stałą, czynną wystawę pt. „Marian Stroński życie i twórczość”. Tutaj młodzież biorąca udział w projekcie miała okazję pod okiem kuratora wystawy bliżej poznać twórczość przemyskiego artysty.  Zainspirowani jego dziełami na warsztatach artystycznych tworzyli kafle ceramiczne, które zostały pokazane na wystawie podczas finałowej uroczystości.

Przed finałem projektu młodzież zmierzyła się z zadaniami przygotowanymi do gry miejskiej, w której wzięły udział drużyny z przemyskich i podprzemyskich szkół, a zorganizował ją przemyski Teatr SAN.  Zadania dotyczyły faktów związanych z Marianem Strońskim, a także z innymi wybitnymi postaciami z historii naszego miasta.

Młodzieży, a także pomysłodawczyniom projektu: Katarzynie Grabce i Marcie Katyńskiej, gratulacje złożył  Janusz Czarski, Dyrektor Centrum Kulturalnego. Do podziękowań dołączył się  Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla oraz Jan Jarosz, Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Ten niezwykły mural będzie niewątpliwie dodatkową atrakcją i zachętą do zwiedzania Muzeum przez mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto.